Kai nesiūloma keistis, o klausiama

Pagarbus požiūris į klientą: kai nesiūloma keistis, o klausiama kokios pagalbos reikia

Įgyvendinant Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros finansuojamą projektą „Darbo su jaunimu plėtra Lietuvoje ir Danijoje“ kovo mėnesį vyko pažintinis vizitas Aalborg mieste (Danija). Vizito tikslas buvo– pažinti ir suprasti kaip veikia Aalborg mieste darbo gatvėje sistema, kokią vietą ji užima bendroje socialinės apsaugos sistemoje, kokie darbuotojai ir kokiais principais remiantis jie dirba.

„Per keturias dienas aplankius 15 organizacijų ir susipažinus su jų darbo specifika galima drąsiai teigti, jog šiame mieste darbo gatvėje sistema jau sukurta – yra aiškus organizacijų, dirbančių su benamiais, gatvės vaikais ir jaunuoliais tinklas. Tarp organziacijų yra pasiskirstymas funkcijomis, darbo laikais (vienos dirba pvz. 9-16 val, o kitos 17-21 val.), paslaugomis – jos nedubliuoja viena kitos. Aišku, kur gali žmones nukreipti, jei nėra galimybių suteikti pagalbos. O tai kuriant darbo gatvėje (ir ne tik jo) sistemą Lietuvoje yra viena iš svarbiausių užduočių“ – teigia E.Došienė, Pal. J.Matulaičio socialinio centro atstovė.

Aplankius organizacijas išryškėjo keletas pagrindinių esminių bruožų. Pirmasis – pagarbus požiūris į žmogų. Kad socialiniai darbuotojai nesiekia kontroliuoti žmonių gyvenimų, tačiau yra lengvai pasiekiami kiekvienam sunkumus patiriančiam gyventojui. Pavyzdžiui, šiame mieste (kuris turi 4 kartus mažiau gyventojų nei Vilnius) veikia dveji specialūs nakvynės namai, kurie priima priklausomybėmis sergančius žmones, kurie gauna ne kambarį, tačiau visą butą. Kitas išryškėjęs bendras bruožas – bendravimo kultūra. Žmonės geba palaikyti  pagarbius santykius tarpusavyje. Tiek socialiniai darbuotojai, tiek klientai. Kiekvienoje organizacijoje pagrindiniu akcentu tapo frazė: „Mes nesiūlome savo klientams keistis, mes klausiame, kokios pagalbos jiems reikia“.

Kalbant apie darbuotojus,būtina paminėti, jog vizito metu sutikti gatvės darbuotojai dažniausiai buvo vyresni nei 30 metų ir turintys mažiausiai 5 metų darbo stažą. (šį dabą dirbą vidutiniškai jau apie 12 metų) Jų darbas yra atpažįstamas,pripažįstamas ir gerbiamas visuomenėje, todėl jiems nereikia eikvoti papildomos energijos įrodinėjant savo darbo prasmę ir vertę, ką mes vis dar darome. To pasekoje Aalborg miesto gatvės darbuotojai gali greitai, tiksliai reaguoti ir atliepti žmonių poreikius. Svarbu pabrėžti ir tai, jog yra ir darbuotojų palaikymo bei jų apsaugos sistema – beveik visos aplankytose organizacijose darbuotojams organizuojamos supervizijos. Dažniausiai jos būna komandinės, tačiau jei darbuotojui reikia – organizuojamos ir individualios.

Turbūt vienas iš esminių skirtumų nuo mūsų šalyje veikiančios socialinės apsaugos sistemos yra tas, kad beveik visos aplankytos socialines paslaugas teikiančios organizacijos yra įsteigtos Aalborg‘o savivaldybės. Pavyzdžiui, vienos iš pirmųjų aplankytų organizacijų „ABC Cafeendarbo tikslas yra padėti priklausomiems suaugusiems benamiams. Nors organizacija veikia jau daugiau nei 15 metų ir jos beveik visa veikla finansuojama savivaldybės, tačiau tik prieš kelis metus savivaldybės atstovai paprašė organizacijos pateikti mini ataskaitą – klientų, kuriems per metus buvo suteikta pagalba socialinio draudimo numerius. Tai rodo pasitikėjimą specialistais ir jų darbu.

Projektas finansuojamas iš ERASMUS + lėšų

Straipsnis publikuotas 2016-03-31 Vilniaus miesto savivaldybės internetinėje svetainėje: www.vilnius.lt

Erasmus+ logotipas1 2

Svarbu!

Kviečiame prisidėti

Socialinių veiklų laikraštis

Matulaičio Respublika

LithuaniaEnglish